Narty w PirenejachNarty w Pirenejach
Forgot password?

Val d’Aran

VAL D’ARAN  – ESENCJA PIRENEJÓW

Dolina Val d’Aran leży w samym środku Pirenejów. Na północno-zachodnim krańcu Katalonii. W lokalnym arańskim dialekcie nazywa się Val d’Aran, co na język polski możemy przetłumaczyć: „Dolina dolin”.
Tę urokliwą dolinę o powierzchni ponad 620 kilometrów kwadratowych i jej 33 kamienne miasteczka i miejscowości zamieszkuje niewiele ponad 10 tysięcy mieszkańców. Cechą charakterystyczną jest fakt, że ponad jedna trzecia obszaru znajduje się na wysokości ponad 2000 m n. p. m.
Val d’Aran uważana jest za jedną z najpiękniejszych dolin w całych Pirenejach. Zarówno zimą, jak i latem. Gdzie górska natura, szczyty przekraczające 3 tysiące metrów łączą się z tradycyjną architekturą, kamiennymi ścianami domów i typowymi dla całych Pirenejów dachówkami ze skalnej łupki, zwanej tutaj „pizarra”.
Val d’Aran to odległa i przez wiele stuleci, praktycznie jeszcze do połowy zeszłego wieku, zimą zupełnie odcięta od reszty świata kraina o swej własnej tożsamości, unikalnym dialekcie (arańskim – dialekcie języka oksytańskiego / prowansalskiego) i aspiracjach do bycia niezależną. Ta izolacja, spowodowana była brakiem dróg komunikacyjnych. Dopiero bowiem z 1924 utworzono drogę łączącą Dolinę Aran z Katalonią przez przełęcz Bonaigua, a w 1948 roku uruchomiono pięciokilometrowy tunel de Vielha, który sprawnie zaczął funkcjonować dopiero w roku 1965.
Połowa lat sześćdziesiątych to de facto czas obudzenia się doliny Aran z wielowiekowego letargu. Wtedy bowiem, dokładnie w 1964 roku, został uruchomiony pierwszy wyciąg stacji narciarskiej Baqueira, która przez kolejne 50 lat rozbudowała się do najlepszej stacji narciarskiej w całej Hiszpanii, oferującej 155 km tras i bardzo sprzyjający narciarzom klimat: obfite opady śniegu i dużo słońca.
Val d’Aran to doskonałe miejsce dla narciarzy wymagających, nie tylko narciarsko. Oferta usług stoi na najwyższym poziomie. Jest to stacja narciarska w Hiszpanii z największą ilością hoteli 5-gwiazdkowych. Jest to też idealne miejsce dla narciarzy poszukujących. Poszukujących czegoś nowego: bogata kultura, piękna tradycyjna architektura i doskonała gastronomia są wspaniałym uzupełnieniem narciarskich wyjazdów.