Narty w PirenejachNarty w Pirenejach
Forgot password?

Poznaj okolice stacji Baqueira

Pireneje Katalonii Zachodniej

Pireneje Katalonii zachodniej to okolice najmniej poznane, przynajmniej przez polskiego turystę. Odsunięte od najbardziej popularnych szlaków rzadko są włączane do programów turystycznych.

Szkoda to wielka bo są to tereny, które mają bardzo wiele do zaoferowania. Od pięknej dziewiczej przyrody (to tutaj znajdują się największe terytoria objęte ochrona parków narodowych) przez wspaniałe zabytki dawniej architektury, po fantastyczną gastronomię.

Jeżeli już ktoś dotrze do zachodnich stacji narciarskich, warto oprócz szusowania po doskonale przygotowanych stokach znaleźć trochę czasu na odwiedzenie kilku przynajmniej miejsc.

Jednym z nich jest Park Nacional de l’Aigüestortes i l’Estany de Sant Maurici. Położony w samym sercu Pirenejów jest doskonałym przykładem wysokogórskiego pejzażu i przyrody. Unikalny dzięki majestatyczności krajobrazów oraz bogactwu flory i fauny. W wielu miejscach parku można obserwować zjawiska polodowcowe, jak chociażby ponad 200 jezior rozsianych na ponad 14 hektarach otoczonych przez majestatyczne szczyty sięgające 3000 metrów.

Dla tych, którzy szusują w stacji Baqueira, Port Aine lub Espot nie jest już daleko do Val d’Aran i miasteczka i stolicy tego regionu – Vielha. To kraina małych pirenejskich miasteczek – jednych kamiennych, innych kolorowych, a wszystkich bardzo urokliwych.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest dolina Vall De Boi, znajdująca się po drugiej stronie Parku Aigüestortes. Kolebka katalońskiej architektury romańskiej, może pochwali się wieloma uroczymi kościołkami, datowanymi na XI-XII w. Dziedzictwo architektoniczne doliny zostało nawet wpisane na liste Dziedzictwa Światowego przez UNESCO.