Narty w PirenejachNarty w Pirenejach
Forgot password?

Formigal – Panticosa

FORMIGAL-PANTICOSA

176 km tras! + niezliczone kilometry freeride!

Formigal znajduje się na terenie prowincji Huesca, w samym centrum Pirenejów Aragońskich, w pięknej dolinie Valle de Tena. Stacja dzięki swemu uprzywilejowanemu położeniu, jakości i ilości śniegu oraz ogromnej przestrzeni zajmującej 4 kolejne doliny, jest jedną z najlepszych stacji narciarskich w całej Hiszpanii. W sezonie 2014-2015 jednym skipassem Formigal został połączony z sąsiednim regionem Panticosa tworząc obecnie największa stację narciarską w całej Hiszpanii oferującą 176 km tras narciarskich.

Stacja Formigal narodziła się w 1964 roku oferując wówczas 2 wyciągi krzesełkowe i jeden orczyk. Od tego momentu ośrodek rozrósł się do największego w całej Hiszpanii. Razem z sąsiednią Panticosą Formigal oferuje 167 km tras narciarskich położonych w sześciu malowniczych dolinach.

Zaletą ogromną miejsca jest łatwy dostęp z wielu miejsc Półwyspu Iberyjskiego dzięki bardzo dobrej sieci dróg.

Trasy są bardzo zróżnicowane, ale przeważają te średnie i trudne. Dobrą informacją dla wymagających narciarzy jest fakt, że ponad 55 km tras to trasy czarne. Stacja dysponuje trzema snowparkami i dwoma trasami z homologacją FIS.

Bardzo popularny w Formigalu jest free ride, zwłaszcza w częściach wyższych, istnieją również strefy bus-free-ride, skąd powrót jest możliwy tylko autobusem oraz ski-ratrak.

Oznaczenia stopnia trudności tras są dobre i bardzo kompletne. Istotne bardzo jest oznaczenie tras czarnych, ponieważ wśród tras czarnych rozróżnia się 3 stopnie trudności (w tym wypadku zostały wykorzystane oznaczenia znane ze Stanów Zjednoczonych i Kanady):

– czarna – bardzo trudna

– 1 romb – tylko dla zaawansowanych

– 2 romby – ekstremalnie trudna

Dzięki częstym i obfitym opadom, jakość śniegu należy do najlepszych w Hiszpanii. Dodatkowo stacja jest wyposażona w nowoczesną sieć armatek śnieżnych.

Sąsiednia Panticosa (połączona tym samym skipassem z Formigalem) również należy do malowniczej doliny Tena. W tym miejscu rzeczywiście widoki zapierają dech! Otoczona jest bowiem jednymi z piękniejszych szczytów w okolicy.

Stacja znana jest w okolicy ze staranności, z jaką przygotowywane są trasy.

Najniższym punktem stacji jest miasteczko Panticosa ( 1150m), natomiast najwyższym – Mirador de los Valles (2200 m).

Panticosa oferuje 36 km tras podzielonych na 41 tras o różnych poziomach. Panticosa jest doskonałym miejscem dla wszystkich rozpoczynających swoja przygodę ze sportami zimowymi i dzieci. Na wysokości bowiem 1900 m (Petrosos), dokąd dojeżdża się gondolą, znajduje się kilka łatwych bardzo tras z wyciągami taśmowymi oraz ogrodzonym, bezpiecznym stokiem dla najmłodszych. W tym miejscu znajduje się widokowy taras i duża restauracja oraz bar.

Łączna długość tras176 km
Ilość tras128
Trasy łatwe43 km
Trasy średnie69 km
Trasy trudne55 km
Trasy biegowe18 km
Najwyższy punkt stacji2 250 m
Najniższy punkt stacji1500 m
Różnica wzniesień750 m
Gondola1
Krzesło15
Orczyk9
Inne wyciągi10
Przepustowość wyciągów50 065 / h
Armatki śnieżne522
Ilość km naśnieżanych50 km
Snowpark3
HeliskiTak
GeolokalizacjaFormigal: 42.774272, -0.364701
Panticosa: 42.722092, -0.281204

formigal-panticosa PL 1320x742