Narty w PirenejachNarty w Pirenejach

Poznaj okolice stacji Alp 2500

Pireneje Katalonii Wschodniej – Alp 2500

Wyjazd na narty nie musi być wyłącznie wyjazdem stricte narciarskim. Zwłaszcza, że otoczenie Pirenejskich stacji narciarskich aż prosi się, żeby je lepiej poznać. W niedużej bowiem odległości znajduje się wiele wspaniałych i fascynujących miejsc.

Niewątpliwą zaleta stacji narciarskich w La Molina jest bliskość Barcelony. Dla klientów, którzy decydują się na wynajęcie samochodu to tylko 1,5 h jazdy bezpłatną autovia, czyli tak naprawdę autostrada, za którą nie trzeba płacić. Po nartach zawsze można wyskoczyć “za róg” i pochodzić po Barcelonie, zobaczyć i pooddychać klimatem tego urokliwego i barwnego miasta, które nigdy się nie nudzi. Barcelona to nie tylko oczywiście zabytki, ale też wymarzone miejsce do zakupów czy tez wieczorno-nocnego clubingu czy też tak urozmaiconego chodzenia szlakiem tapas. Proponujemy naszym klientom zwiedzanie Barcelony z licencjonowanym przewodnikiem, który odkryje przed Państwem uroki oraz nieznane turystom miejsca tego miasta.

W zasięgu ręki jest też pobliska Girona, następne miasto warte obejrzenia, czas dojazdu to około 1,5 h. Stolica prowincji o tej samej nazwie może przede wszystkim pochwalić się najszerszą na świecie jednonawową katedrą gotycką oraz doskonale zachowaną dzielnicą żydowską.

Pirenejskie miasta, miasteczka i doliny do miejsca bardzo szczególne dla historii Katalonii. Te ziemie to kolebka tego narodu, którego bogata historia zaczynała się w bardzo odległych czasach, których świadectwa na każdym kroku spotykamy właśnie tutaj. Tutaj bowiem w Pirenejach znajduje się najwięcej zabytków architektury romańskiej. Doskonałymi tego przykładami są: Ripoll z najpiękniejszym romańskim portalem znajdującym się w odbudowanym klasztorze Santa Maria, oraz La Seu d’Urgell – miasto i siedziba biskupstwa, z doskonale zachowaną katedrą romańską.

W samej bliskości stacji (20 min jazdy) jest urokliwe miasteczko Puigcerdà – stolica regionu Cerdanya, typowe klimatyczne Katalońskie miasteczko w dolinie, gdzie też z tarasu/punktu widokowego rozpościera się widok na dolinę Cerdanya i masyw górski Tosa d’Alp i stoki stacji Alp 2500. Puigcerdà oferuje fantastyczny klimat dla wieczornego wyjścia i odkrycia w wielu restauracjach i malekich knajpkach specjałów kuchni nie tylko katalońskiej, ale też śródziemnomorskiej.

Cały region Cerdanya znany jest ze swej doskonałej i obfitej kuchni. Polecamy zwłaszcza Restaurację Ca l’Eudald w miejscowości Alp, 10 min jazdy od stacji La Molina, gdzie szefem kuchni jest Eudald Pons, który uczył się razem ze słynnym w świecie restauratorem i kucharzem Ferran Adrià.

Jeżeli ktoś bardzo chce zmienić klimat ze śródziemnomorskiego na zimny atlantycki to tuż obok może wjechać w Pireneje francuskie. Wydaje się niemożliwe, ale wystarczy przejechać kilkanaście kilometrów, żeby znaleźć się w zupełnie innej strefie klimatycznej, gdzie klimat jest o wiele bardziej srogi. Można odwiedzić twierdzę Mont- Luis gdzie znajduje się ogromna Cytadela oraz zobaczyć malutkie miasteczko należące do Hiszpanii, ale położone na terytorium Francji, czyli Llivia, w której znajduje się najstarsza na świecie apteka.