Narty w PirenejachNarty w Pirenejach

Pireneje

NARTY NA PÓŁWYSPIE IBERYJSKIM

Półwysep Iberyjski powszechnie kojarzy się z plażą, morzem, słońcem i upałami. Ale to przecież jeden z bardziej górzystych regionów Europie. W końcu Hiszpania jest drugim najbardziej górzystym krajem europejski, zaraz po Szwajcarii, a Madryt jest najwyżej położoną stolicą (600 m n. p. m.) I ten właśnie fakt oraz niezawodne słońce sprawiają, że na Półwyspie Iberyjskim są doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. I wbrew powszechnemu przekonaniu, narciarstwo jest bardzo popularnym sportem. W sezonie 2014-2015 wszystkie stacje narciarskie w Hiszpanii i w Andorze (w sumie 44 ośrodki narciarskie!!!) sprzedały łącznie ponad 7,5 miliona skipassów.
narty w pirenejach
Wielkim atutem iberyjskich stacji jest doskonała jakość śniegu i pogoda z niezawodnym hiszpańskim słońcem. Zaletą jest także długość dnia. Nawet w krótkie grudniowe dni słońce świeci jeszcze po godzinie 17.
Tutejsze stacje mają tez doskonałą bazę hotelową i szczycą się jedną z najlepszych ofert gastronomicznych.
Dla polskiego narciarza, najczęściej wyjeżdżającego na 7-dniowe pobyty ogromną zaletą może okazać się fakt, że większość mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego spędza narciarsko głównie weekendy. Zatem trasy w środku tygodnia nie są w ogóle przepełnione.

Dlaczego Pireneje?

Bo Pireneje wcale nie są daleko!

PIRENEJE SĄ BLISKO!!!

To tylko 2,5 godziny lotu z Polski do Barcelony. A potem jazda samochodem lub autokarem, w zależności od wyboru regionu narciarskiego: od półtorej do czterech godzin.

Bo oferta hoteli i apartamentów jest naprawdę na wysokim poziomie, gdzie bardzo dba się o Klienta, który ma poczuć się tak, jakby spędzał czas u swoich dobrych znajomych.

Bo ludzie są bardzo życzliwi i gościnni i kochają swoje góry, a oferta gastronomiczna nie ma sobie równych!

Bo bliskość Barcelony otwiera kolejne, nieograniczone wręcz, możliwości spędzenia czasu począwszy od poznania niepowtarzalnej architektury Antoniego Gaudiego, przez pokazy flamenco, aż po zawsze niesamowite emocje sportowe podczas meczu na Camp Nou!!!

Ta strona powstała po to, żeby zachęcić wszystkich do poznania innych klimatów i możliwości uprawiania narciarstwa, niż klimaty włoskie, francuskie, czy austriackie.
To właśnie w Katalonii, Andorze i Aragonii znajduje się najlepsza infrastruktura do uprawiania sportów zimowych

W tym miejscu polecamy miejsca sprawdzone przez nas osobiście!

p1

NIE TYLKO NARTY

Ogromną zaleta pirenejskich stacji, jest to, że przyjazd tutaj nie musi kończyć się wyłącznie na pokonywaniu narciarskich kilometrów. Dodatkowych atrakcji zarówno na stokach, jak i poza nimi jest tutaj bardzo dużo. Skutery śnieżne, gocarty na lodzie, wycieczki ratrakami, czy wreszcie heliski to tylko niektóre propozycje ośrodków pirenejskich.

heli1

Z atrakcji z pogranicza nart i gastronomii można wymienić chociażby kolacje  o zachodach słońca w górnych częściach stacji narciarskich i potem nocne zjazdy na nartach. Wrażenie jest niezapomniane, kiedy szusuje się przy świetle księżyca, a nocne widoki na doliny pirenejski sa niezapomniane!

jc1

fot. JC / skionline.pl

Pireneje to także doskonała kuchnia i możliwości, żeby jej spróbować są tu nieograniczone. W każdym miasteczku znaleźć można typowe restauracje o klimatycznych kamienno-drewnianych wnętrzach, gdzie serwuje się typowe dania kuchni pirenejskiej. A kuchnia to ciekawa bardzo, miesza się tu bowiem potrawy z gór z owocami morza, taka kombinacja nazywa się tu „mar i montaña” (morze i góry). Warto spróbować chociażby tzw. paelli górskiej. Region znany jest tez z doskonałych mięs – steki lub polędwice podawane na rozgrzanym kamieniu nigdzie nie mają równych sobie! W Pirenejach tez popularne są wszelkiego rodzaju sery podawane zapiekane, same lub z warzywami i również często stosuje się przeróżne grzyby, których tam mają pod dostatkiem.

cv1

Nie można także zapominać o bogatej kulturze regionów pirenejskich. Kolebka chrześcijaństwa na Półwyspie Iberyjskim może pochwalić się jednymi z najpiękniejszych zabytków sztuki romańskiej. Doskonale zachowane romańskie kościoły z XI i XII wieku są świadectwem bogatej historii tego regionu. Więcej na ten temat może przeczytać tutaj.

boi1

ZOBACZ STACJE NARCIARSKIE W PIRENEJACH